Tworzenie nowego działania
Większość działań tworzy się w Projektancie obiektów podczas tworzenia relacji między danym obiektem biznesowym i obiektem biznesowym Proces lub Zadanie. Każde z takich działań jest powiązane z oknem. Więcej informacji na temat modyfikowania tych działań można znaleźć w sekcji Działania.
Czasami jednak trzeba utworzyć nowe działanie w Projektancie procesów:
- Jeśli nie ma żadnych innych danych do przechwycenia, tworzy się działanie, z którym nie jest powiązane żadne okno. Na przykład można mieć działanie o nazwie Potwierdź wysłanie wiadomości e-mail bez powiązanego okna.
- Aby utworzyć działanie przełączania z jednego projektu procesu do innego. (Więcej informacji można znaleźć w sekcji Ponowne inicjowanie: przełączanie między procesami w obrębie modułu).
- Jeśli pożądane jest zaktualizowanie procesu przy użyciu osobnego okna do wprowadzania danych, które zostaje wyświetlone po kliknięciu przez użytkownika konkretnego działania. Opcja ta byłaby wybierana tylko wtedy, gdyby użytkownik chciał wyświetlić przechwycone informacje w oknie głównym. Normalnie informacje takie byłyby wyświetlane w oknie głównym i dostępne tylko do odczytu.
Czasem dobrze jest przechwycić informacje o niepowodzeniu, gdy na pewnym etapie procesu Problem występuje działanie Dodaj niepowodzenie. W tym przykładzie należy najpierw utworzyć działanie Dodaj niepowodzenie. Następnie za pomocą Menedżera okien tworzy się w folderze Proces osobne okno służące do przechwytywania informacji o niepowodzeniu. To okno jest budowane na podstawie atrybutów należących do obiektu biznesowego Proces. W siatce Właściwości należy określić działanie, które powoduje wyświetlenie tego okna (w tym przypadku Dodaj niepowodzenie). Można wtedy wyświetlić przechwycone informacje (dostępne tylko do odczytu) w oknie głównym obiektu Problem. Okna te można wstępnie zapełnić informacjami statycznymi. Informacje statyczne są to informacje zawierające konkretne wartości, na przykład przypisanie do grupy Administratorzy na określonym etapie.
Aby utworzyć nowe działanie:
- W Projektancie procesów rozwiń drzewo Obiekty biznesowe.
- Rozwiń element, dla którego chcesz utworzyć działanie.
- Wybierz folder Działanie, a następnie na liście Działania kliknij opcję Nowy.
Zostanie wyświetlona siatka właściwości działania.
Można również kliknąć przycisk Nowy w oknie dialogowym Wybierz działanie, które zostaje wyświetlone po dodaniu instancji działania do diagramu procesu. Zostanie wyświetlone okno dialogowe Utwórz nowe działanie.
- Wpisz Tytuł działania.
W polu Tytuł nie można używać znaków & ani <.
- Jeśli system jest wielojęzyczny, dodaj wszystkie wymagane Zlokalizowane tytuły.
- Jeśli jest to wymagane, wpisz Opis działania.
Ten tekst będzie wyświetlany jako podpowiedź, gdy użytkownik umieści wskaźnik myszy nad danym działaniem na liście Działania. - W polu Typ działania wybierz typ działania, które chcesz utworzyć.
Zwykle wybiera się typ Brak, ale aby utworzyć działanie umożliwiające przełączenie do innego procesu, wybierz typ Ponowne zainicjowanie. (Więcej informacji na temat działań ponownego inicjowania można znaleźć w sekcji Ponowne inicjowanie: przełączanie między procesami w obrębie modułu). - We właściwości Zezwól na powiązanie z oknem wybierz wartość Tak, aby powiązać okno z działaniem, lub wartość Nie w przeciwnym razie.
Jeśli wybrana zostanie wartość Tak, konieczne jest utworzenie wymaganego okna za pomocą Menedżera okien, a następnie powiązanie tego okna z nowym działaniem. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Tworzenie nowego okna.
Jeśli wybrana zostanie wartość Nie, można ustawić właściwość o nazwie Czy wymagane potwierdzenie? działania w projekcie procesu. Ustawienie tej właściwości na Tak powoduje wyświetlenie w czasie wykonywania okna dialogowego z prośbą o potwierdzenie działania w aplikacji Web Access (ta funkcja nie jest obsługiwana w aplikacji Workspaces). - Kliknij przycisk OK.
Można teraz wybrać to działanie w odpowiednim procesie.
Ikona działania oznacza, że można stan w razie potrzeby usunąć. Ikona działania oznacza, że nie można go usunąć. Może to wynikać z faktu, że jest on aktualnie używany lub jest zdefiniowany wstępnie.
Oprócz określania informacji domyślnych na potrzeby działania automatycznego, można określać informacje domyślne na potrzeby działań ręcznych. Na przykład można wypełnić wstępnie okno notatki monitami o wprowadzenie przez użytkownika określonych informacji. Robi się to w taki sam sposób, jak w przypadku informacji domyślnych na potrzeby działań automatycznych.